שמיטה – בין אדם לאדם, בין אדם לאדמה

פעילות של: מורין נהדר ונעמה שקד
מופע-מפגש דיאלוגי, מוזיקלי ואינטימי בהשתתפות מורין נהדר ונעמה שקד

התבוננות בשיח ובשיר על היחסים בין אדם לאדמה, בין בני אדם ובין אדם לעצמו, בהשראת הגותו העמוקה והמהפכנית של א”ד גורדון על האדם והטבע.

נקודות לשיח:

  • איך קוראת לנו השמיטה להתבונן על מציאות חיינו, לעצור, להרפות, להתחדש?
  • שמיטה כדרך לריפוי העצמי, התקרבות לבריאה, לעצמי ולזולת.
  • ‘שבת הארץ’: בין השבת ומנוחת יום השביעי לששת ימי המעשה, ובין השנה השביעית ומנוחת הארץ לשש שנות עבודה.
  • ‘אז תרצה הארץ’ – על הרצון שלנו ועל הרצון של הארץ.
  • מה הקשר בין רעיון השמיטה במקורות לחיינו הממשיים היום, ולחיים שאנו יכולים לחיות?

 

בליווי המוסיקלי אמנותי: שירים העוסקים בנושא אדמה, טבע, שורשיות והחיבור לארץ ישראל.

 

 

נעמה שקד – כותבת, יוצרת ועורכת, מנחת קבוצות לימוד ויצירה. הנחתה בית מדרש בנושא השמיטה (בשנים תשס”ח, תשע”ה), עורכת הספר ‘אם נדע לבקש חיים: נפגשים עם א”ד גורדון’, עובדת בקדרות ובחקלאות, בוגרת קורס פרמקלצ’ר.

 

 

מורין נהדר – זמרת, יוצרת ופייטנית, מהחלוצות והבולטות בתחום התחדשות המוזיקה היהודית. זוכת פרס נווה שכטר וקרן רבינוביץ’ ליצירה ישראלית מקורית ל-2019 ואף נבחרה לאחת מ-50 נשים המשפיעות בישראל. מורין הוציאה 3 אלבומים שזכו להצלחה גדולה ולביקורות מוסיקה מעולות, ובכך מיצבו אותה כאחת הזמרות והיוצרות המוכשרות והחשובות במוסיקה הישראלית.

 

להזמנת המופע:

הדר רביד / 0528366771 / morinproduction@gmail.com

לימוד על שמיטה

ניוזלטר פרשת בהר התשפ״ב

ניוזלטר מבית טבע עברי ושמיטה ישראלית לקראת פרשת בהר התשפ״ב

בניית קהילה מקיימת בשנת השמיטה

בשש השנים האחרונות הזמן ייצר מרחב שבו בני האדם השקיעו זמן, ואנרגיה רבה בכדי לגדל את התבואה. שנת השמיטה מסירה את האחריות שלנו מהגידול הפיזי, ונותנת לנו אפשרות לייצר מרחב שמזמין א.נשים למלא אותו. המרחב מאפשר לנו להתמקד בגדילה אישית, קהילתית, אנושית.

מימד העצירה בשנת השמיטה

פרשת בהר מתחילה עם מצוות השמיטה ומחדשת לנו שלא רק בני האדם יכולים וצריכים לצאת לשבת, אלא שגם הקרקע. להבנתי, לא בכדי המקרא מדגיש לנו שהארץ שובתת מצד עצמה שבת לה’ ולא רק בעקבות השחרור הזמני שלה מהאדם, ששמטה ונטשה.

אוהלי שמיטה

אוהל שמיטה ישראלית הוא פרוייקט שמתקיים על מנת להביא את הנושאים האלו ולראות איפה הם פוגשים אותנו בחיינו כיום. אם זה בהפרדת פסולת וצמצום בזבוז והקשר שלהם לקדושת השביעית, בהזמנה להאט, להתבונן ולראות האם יש דבר מה שדורש שינוי, תיקון או רק עצירה מה- בחיינו הפרטיים, הקהילתיים, בעולם, או גם אם זה רק רגע לעצור ולהתסכל על הנוף. אוהלי השמיטה מבקשים לאפשר את המרחב לאפשרויות האלו, אנו מדברים.ות על רעיונות השמיטה השונים תוך כדי פעילויות יצירתיות שנוגעות אליהם ומתקשרים עם לערכי הקיימות והסביבה.

ניווט מהיר

פעילויות קרובות נוספות

לא נמצאו אירועים קרובים