שעת שמיטה

מחבר/ת: מרכז הרצוג והקיבוץ הדתי

בראש השנה תשפ”ב תחל שנת שמיטה בישראל. רעיון שנת השמיטה הוא מהרעיונות המפעימים של המסורת היהודית; אחת לשבע שנים מצווה עם ישראל לעזוב את אדמתו, את רכושו ולתת לאדמה לנוח, לתת לעצמו לנוח מהבעלות על הקרקע ומהעבודה הקשה, ולאפשר לכל מי שמעוניין בכך ליהנות מפירות האדמה.

זהו רעיון נועז שמבקש להזכיר לבני האדם את חשיבותה של הקהילה, של הדאגה לאחר ובמיוחד לחלש, ואת הצורך להרפות מרכושניות ומצרכנות, ולהפנות כוחות אל הערבות ההדדית, השותפות והכרת הטוב על מה שיש לנו.

שנת השמיטה מזכירה כי לצד הקיום הכלכלי יש צורך לדאוג לקיום החברתי, לדאגה לשכנים, לעניים, למיתון של תרבות ‘כוחות השוק’ לטובת חיזוק של תרבות הדאגה והחמלה.

 

רעיון השמיטה קשור במקורו לחיים חקלאיים, אולם בימינו החקלאות אינה תופסת מקום מרכזי בחייהם של רוב הישראליים, וכך אחת לשבע שנים נחשפים הישראלים לוויכוחים ולהחמרות סביב כשרות הפירות והירקות, אך עבור רובנו, הרעיון אינו נתפס כרלוונטי, משמעותי או מועיל.

 

לשם כך נועד מיזם ‘שעת שמיטה’, דרכו יכולות קהילות לחגוג את שנת השמיטה, להכיר את ערכי העומק של שנה זו ולממש אותה, וליצור רשת של נתינה וחסד קהילתיים, בה כולם יכולים לתת, כולם יכולים לקבל.

אנחנו מקווים כי הרחבת מעגלי הנתינה והחסד ישפיעו על החברה הישראלית גם מעבר לשנה זו, עיסוק נרחב בחסד, בערכים ובנתינה, יובילו לחיזוק החיבורים והסולידריות בחברה הישראלית.

 

לאחר הקורונה כולנו זקוקים לחיבור, למבט טוב ולמעשים טובים, נחוצה תשומת לב לכל אחד; למי שבודד, למי שקשה לו, למי שזקוק לחסד.

 

 

איך זה יעבוד?

קהילות שיצטרפו למיזם יציעו לחברות וחברי הקהילה ‘לשמוט’ שעה אחת מזמנם בכל שבוע; כלומר בכל שבוע יציעו חברי הקהילה שעה מזמנם לטובת שאר הקהילה. הם יוכלו לתת שעה שבה יציעו את נסיונם המקצועי או שעה בה יציעו כישורים אחרים בהם התברכו.

כל אחד מחברי הקהילה יוכל להירשם כדי לקבל את ‘שעות השמיטה’ של שאר החברות והחברים.

דוגמאות:

 1. אנשים צעירים יציעו עזרה למבוגרים בקהילה בקניות, גינון, טכנולוגיה
 2. מבוגרים יציעו שעת סיפור לילדים צעירים
 3. חבורה של ילדים תנקה בכל פעם פינה אחרת ביישוב
 4. מורה יציע שיעור פרטי או קבוצתי
 5. עורכת דין תחתום על מסמכים משפטיים
 6. חשמלאי יבצע תיקוני חשמל
 7. גרפיקאי יסייע בעיצוב הזמנות או עבודות קטנות
 8. מורה ליוגה תעביר שיעור לקבוצות מתחלפות (בכל שבוע קבוצה אחרת)
 9. גנן יסייע בניקוי גינה
 10. אמא מנוסה תלמד ילדים לרכוב על אופניים
 11. אופה משובחת תכין עוגה לשבת

 

הרעיון הוא שכל אחד יציע ללא עלות משהו מ’רכושו’ לכל דורש. והקהילה כולה תהנה מהשפע שיש בתוכה.

בכל שבוע יהנו אחרים מ’שעות השמיטה’, ובכל שבוע יפורסמו כמה תמונות או סיפורי שמיטה שיעצימו את החוויה ויעודדו עוד ועוד חברים וחברות להצטרף.

חשוב להדגיש  – בניגוד לבנק זמן, אין התחשבנות בין כמות ‘שעות השמיטה’ שנותנים לבין כמות השעות שמקבלים. זוהי שנה של הרפייה מהתחשבנויות וביקורת, זוהי שנה של נתינה ללא בקשת תמורה.

 

 

ארגון ולוגיסטיקה

רעיון שעת שמיטה הוא רעיון פשוט במהותו, אבל אנחנו יודעים שיש צורך לרכז את העבודה ולעודד את המתנדבים כדי לתחזק את המיזם.

לשם כך אנחנו ממליצים שכל קהילה שתרצה להצטרף תמנה רכז.ת / צוות מרכז, שיהיה אחראי על התפעול השוטף של המיזם:

 • הצגת המיזם לקהילה ועידוד הצטרפות
 • סיוע לחברי הקהילה לבחור לעצמם את השירות שיציעו לקהילה
 • עידוד המשתתפים דרך פרסום קבוע ב’כלי התקשורת’ המקומיים, עידוד אישי בשיחות ומסרונים, תחזוק של קבוצות רלוונטיות ועוד.
 • הובלה של אירועים קהילתיים לחגיגה משותפת המאירה את העשייה של ‘השומטים’.

 

כדי לסייע לרכזי הקהילות של המיזם, אנחנו נציע לרכזים סיוע וליווי:

 • השתלמויות להעשרה והעמקה ברעיונות השמיטה ובחיבורם לימינו
 • הנחייה מעשית בתכנון ובביצוע שעת שמיטה בקהילה
 • הצעות להנעת קהילה – רעיונות לאירועי קהילה, סיעור מוחות ושיתוף עמיתים על פרסום ועידוד ועוד
 • פרסום ויחסי ציבור של המיזם

 

 

לפרטים נוספים מוזמנים לפנות לחגית ברטוב, מובילת תחום קהילה במרכז הרצוג במספר 050-6998331, או להשאיר פרטים כאן

פעילויות קרובות

לא נמצאו עמודי לימוד

ניווט מהיר

ניוזלטר פרשת בהר התשפ״ב

ניוזלטר מבית טבע עברי ושמיטה ישראלית לקראת פרשת בהר התשפ״ב

בניית קהילה מקיימת בשנת השמיטה

בשש השנים האחרונות הזמן ייצר מרחב שבו בני האדם השקיעו זמן, ואנרגיה רבה בכדי לגדל את התבואה. שנת השמיטה מסירה את האחריות שלנו מהגידול הפיזי, ונותנת לנו אפשרות לייצר מרחב שמזמין א.נשים למלא אותו. המרחב מאפשר לנו להתמקד בגדילה אישית, קהילתית, אנושית.

מימד העצירה בשנת השמיטה

פרשת בהר מתחילה עם מצוות השמיטה ומחדשת לנו שלא רק בני האדם יכולים וצריכים לצאת לשבת, אלא שגם הקרקע. להבנתי, לא בכדי המקרא מדגיש לנו שהארץ שובתת מצד עצמה שבת לה’ ולא רק בעקבות השחרור הזמני שלה מהאדם, ששמטה ונטשה.

אוהלי שמיטה

אוהל שמיטה ישראלית הוא פרוייקט שמתקיים על מנת להביא את הנושאים האלו ולראות איפה הם פוגשים אותנו בחיינו כיום. אם זה בהפרדת פסולת וצמצום בזבוז והקשר שלהם לקדושת השביעית, בהזמנה להאט, להתבונן ולראות האם יש דבר מה שדורש שינוי, תיקון או רק עצירה מה- בחיינו הפרטיים, הקהילתיים, בעולם, או גם אם זה רק רגע לעצור ולהתסכל על הנוף. אוהלי השמיטה מבקשים לאפשר את המרחב לאפשרויות האלו, אנו מדברים.ות על רעיונות השמיטה השונים תוך כדי פעילויות יצירתיות שנוגעות אליהם ומתקשרים עם לערכי הקיימות והסביבה.

שנת השבע ומיזם פריומי

שנת השבע ומיזם פריומי- חוזרים לאוצר בית דין של תקופת המשנה יובל תורר

עולם החסד מתגלה בשנת השמיטה

עולם החסד המתגלה בשנת השמיטה- הרב יוסף צבי רימון עולם החסד מקבל חיזוק מיוחד בשנת השמיטה. התורה אומרת (שמות כ”ג) “והשביעית תשמטנה ונטשתה ואכלו אביוני עמך” (שמות כ”ג). התורה מפרטת את האיסורים של השמיטה: איסור זריעה, איסור זמירה (חיתוך ענפים בכדי שהעץ יגדל טוב יותר), איסור קצירה ואיסור בצירה (ויקרא כ”ה).