האדמה נחה, הגננת לא: על שנת השמיטה בגני הילדים

מחבר/ת: הרשת הירוקה
הרשת הירוקה

במצוות השמיטה נאמר: שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ, וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ, וְאָסַפְתָּ, אֶת-תְּבוּאָתָהּ. וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִית, שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ (ויקרא פרק כה , ג’-ד’)
שנת שמיטה, המגיעה אלינו כל שבע שנים, היא שנת שבתון לאדמה בגידולים חקלאיים. מאפשרים לעשבים לצמוח בשדה ובחצר ונותנים לטבע להתאושש ולהתחדש.
שנת השמיטה נוגעת בשלושה תחומים עיקריים, הנושקים לקיימות: חברה, כלכלה וסביבה.

כלכלה – שמיטת חובות.
חברה – “הפקר”, פותחים שערים וגדרות בחלקות ובמטעים כי האדמה ותוצרתה הם של כולם. כלומר, הגבלת הקניין הפרטי וטיפוח נחלת הכלל.
סביבה – זמן מנוחה והתחדשות לאדם ולאדמה ופליאה מיופי הבריאה.

אסור לשתול אבל מותר לרקוד. ילדי גן בוסתן מקדש ברנע עם הגננת עדי פינקלשטיין

מה מותר ומה אסור בשנת השמיטה

 מה אסור? כל מה שמשפר, שמגביר תוצרת ורווח, כלומר שתילה, זריעה, עיבוד קרקע, גיזום המעודד צמיחה ודישון.
מה מותר? מה שמשמר ומקיים את הצומח ומונע נזק (כלומר, התייבשות ומוות של הצמח): השקיה, עישוב כדי לשמור את הצמחים בחיים, כיסוח דשא, גיזום גדר חיה, גיזום ענף מסוכן (אם הגיזום נועד לעודד צימוח – זה אסור) וטיפול במזיקים.

כלומר, כל מה שכבר קיים בחצר הגן – גינות, עצים ושיחים – חשוב להמשיך לשמור ולטפח גם בשנת השמיטה.

שלט מחוץ לגן רותם ברתמים. הגננת: מינה אלפסי

איך כן זורעים ושותלים בשנת השמיטה?

ניתן לזרוע ולשתול כל עוד עומדים בכל שלושת התנאים הבאים:
א. המצע מנותק מהאדמה – ניתן לזרוע במיכלים שעומדים על יריעת פוליאתילן עבה. גם במקרה של עציץ צריך צלחת או יריעת ניילון שתחצוץ מהרצפה.
ב. יש 3 קירות מסביב – הקירות יכולים להיות בגובה כמטר אחד, לא חייבים להגיע עד לגובה התקרה.
ג. יש גג מעל – אפשר גם להשתמש ברשת צל שצפיפותה עולה על 50%.
בהתחשב בתנאים הללא, האפשרויות רבות ומגוונות: אפשר לשתול ולזרוע בעציצים שונים שנמצאים בתוך הגן או במבואה (3 קירות וגג), בחממה, בכיסים או בעמודי שלמה, ב”חביתותים” ובמערכת הידרופונית.
שנת השמיטה היא גם הזדמנות לטפח את התשתיות בגינה ולבנות את כל מה שתמיד רצינו: תחנות האכלה ומים לציפורים, שבילים, שילוט, פסיפס ומוקדי עניין שונים. זו הזדמנות גם לייפות את פנים הגן בעזרת עציצים – זה מוסיף ליופי, לאווירה הנעימה ומטהר את האוויר מרעלים.

עציצים על מדפים במבואה – מותר. גן הבוסתן בנתניה, גננת: אורנה ארד

איך ניערך מעכשיו ועד לראש השנה?

בכל שנה נושא הגינה תופס חלק ניכר בתכנית העבודה של הגננת. כדאי כבר עכשיו להתחיל להיערך ולבנות תכנית המותאמת לשנת השמיטה בגינה.

 עד 3 ימים לפני ראש השנה אפשר לשתול צמחים רב שנתיים: צמחי תבלין שונים, פרחים רב שנתיים כמו: פלרגון (גרניום), מרוות נוי, חרצית שיחית ועוד הרבה. עצים כדאי לשתול עד אמצע אוגוסט.
כדאי להטמיע קומפוסט באדמת הגינה.
להכין “כדורי זרעים”: “כדורי הזרעים” עשויים מאדמה וקומפוסט שבתוכו טמונים מאפשרים להניח זרעים על הקרקע לפני שמתחילה שנת השמיטה. עם בוא הגשמים הכדורים מתפרקים והזרעים יכולים לנבוט.

איך מכינים כדורי זרעים?

  • מכינים תערובת של אדמה חרסיתית וקומפוסט (ביחס של 1:2)

  • מוסיפים מעט מים ומכינים כדורים בגודל של כדור פינג פונג.

  • יוצרים גומה בכדור ומוסיפים תערובת זרעי פרחי–בר / חיטה ומערבבים (כמות הזרעים שיש במבחנה מספיקה לחמישה כדורים).

  • אחרי שהכדורים מתייבשים ומתקשים, מניחים אותם בשטח המיועד לגינה. כשיירד הגשם הם יתפוררו, והקומפוסט יספק הזנה לזרעים כדי שיוכלו לנבוט ולשגשג.

זמן מצוין לייסד קומפוסטר

הפירות והירקות שגדלו בארץ ישראל בשנת שמיטה קדושים בקדושת שביעית ואסור להתייחס אליהם בזלזול. לכן נהוג בשנה שמיטה להפריד את שאריות הפירות והירקות מהאשפה למכל נפרד, “מכל שביעית”, שבו שומרים את השאריות עד שיירקבו מעט ואז מערבבים באשפה הכללית. ניתן לנצל נוהג זה כדי ליצור קומפוסט שבו נשתמש בשנה שאחריה (מותר להתחיל להשתמש בקומפוסט שנוצר אחרי ראש השנה שבא לאחר שנת השמיטה). זו גם הזדמנות ללמוד איך מפרידים את הפסולת האורגנית מהאשפה, מונעים ממנה להגיע להטמנה מיותרת ויוצרים ממנה משהו מועיל ומיטיב.
מה צריך לעשות?
אוספים שאריות של פירות ושל ירקות.
מניחים את השאריות בכלי מיוחד על השיש בגן. כאשר הוא מתמלא מרוקנים אותו לקומפוסטר.
בין שכבה ישנה לחדשה מפרידים באמצעות דפים בשימוש חוזר (מעל ומתחת לערימה).

מאמר מפורט  על קומפוסטר בגן תוכלו לקרוא כאן.

שתילת ירקות באדניות בגן עפרוני בבאר יעקב. גננת: חלי טאייר

שמיטה במובן מנוחה

ה”שמיטה” לא מתבטאת רק בחקלאות ובגינה, אלא גם בפינוי זמן לשקט, להקשבה ולהתבוננות.
זו ההזדמנות שלנו ליצור מרחבים טבעיים למשחק, מקומות למנוחה, ספסלים, פינת זולה, מחצלת עם כריות,
אזורי ישיבה שמזמנים דיון חברתי בקבוצה קטנה.
שנת השמיטה היא גם הזדמנות נפלאה להעמיק את חינוך החוץ בגן, לסייר וליהנות מהסביבה ומהשינויים בכל עונה. אפשר לעקוב אחר עץ או שטח בור, ללקט צמחים וליהנות מפיקניק בחוץ.
קראו עוד על מדיטציה בגן ועל הטיול הקטן בבלוג שלנו.

הגינה עברה פנימה בגן אלמוג ברחובות. גננת: הילה אזולאי.

 

פעילויות קרובות

לא נמצאו עמודי לימוד

ניווט מהיר

ניוזלטר פרשת בהר התשפ״ב

ניוזלטר מבית טבע עברי ושמיטה ישראלית לקראת פרשת בהר התשפ״ב

בניית קהילה מקיימת בשנת השמיטה

בשש השנים האחרונות הזמן ייצר מרחב שבו בני האדם השקיעו זמן, ואנרגיה רבה בכדי לגדל את התבואה. שנת השמיטה מסירה את האחריות שלנו מהגידול הפיזי, ונותנת לנו אפשרות לייצר מרחב שמזמין א.נשים למלא אותו. המרחב מאפשר לנו להתמקד בגדילה אישית, קהילתית, אנושית.

מימד העצירה בשנת השמיטה

פרשת בהר מתחילה עם מצוות השמיטה ומחדשת לנו שלא רק בני האדם יכולים וצריכים לצאת לשבת, אלא שגם הקרקע. להבנתי, לא בכדי המקרא מדגיש לנו שהארץ שובתת מצד עצמה שבת לה’ ולא רק בעקבות השחרור הזמני שלה מהאדם, ששמטה ונטשה.

אוהלי שמיטה

אוהל שמיטה ישראלית הוא פרוייקט שמתקיים על מנת להביא את הנושאים האלו ולראות איפה הם פוגשים אותנו בחיינו כיום. אם זה בהפרדת פסולת וצמצום בזבוז והקשר שלהם לקדושת השביעית, בהזמנה להאט, להתבונן ולראות האם יש דבר מה שדורש שינוי, תיקון או רק עצירה מה- בחיינו הפרטיים, הקהילתיים, בעולם, או גם אם זה רק רגע לעצור ולהתסכל על הנוף. אוהלי השמיטה מבקשים לאפשר את המרחב לאפשרויות האלו, אנו מדברים.ות על רעיונות השמיטה השונים תוך כדי פעילויות יצירתיות שנוגעות אליהם ומתקשרים עם לערכי הקיימות והסביבה.

שנת השבע ומיזם פריומי

שנת השבע ומיזם פריומי- חוזרים לאוצר בית דין של תקופת המשנה יובל תורר

עולם החסד מתגלה בשנת השמיטה

עולם החסד המתגלה בשנת השמיטה- הרב יוסף צבי רימון עולם החסד מקבל חיזוק מיוחד בשנת השמיטה. התורה אומרת (שמות כ”ג) “והשביעית תשמטנה ונטשתה ואכלו אביוני עמך” (שמות כ”ג). התורה מפרטת את האיסורים של השמיטה: איסור זריעה, איסור זמירה (חיתוך ענפים בכדי שהעץ יגדל טוב יותר), איסור קצירה ואיסור בצירה (ויקרא כ”ה).